Randevu Hattı: (212) 351 47 00

Lazer liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

lazer liposuction ameliyatıLazer liposuction yönteminde yağlar vücuttan alınmadan önce lazer ile eritilerek sıvı hale getirilir. Sıvılaşan yağlar ya vakum yapılarak dışarıya çekilir ya da vücut tarafından doğal yollarla yok edilir. Vücut şekillendirme ve istenmeyen yağların alınması için, farklı dalga boylarındaki lazerlerin kombinasyonu kullanılır. Lazer yağ hücrelerini eritmek için kullanılır, lazerden kaynaklanan ısı ise derinin daha düzgün ve sıkı bir görünmesini sağlar. Lazer cihazının kanülü, çok küçük bir delik içinden sokulabilir. Bu da klasik liposuction işlemine göre daha küçük yara izi ve daha kısa iyileşme süresi demektir.

Lazer liposuction işleminde, kullanılan kanülün ucuna çok küçük bir lazer fiber yerleştirilerek tasarlanmıştır. Kanül, deri üzerinden açılan küçük bir deliğin içinden yağ dokusuna sokulur. Kanülün ucundan çıkan lazer ışınları ile yağ hücreleri parçalanır. Bütün yağ eritme ve alma işlemi oldukça hızlı ve etkilidir. Lazer kullanımından kaynaklanan ısı da vücuttaki kollajen üretimini arttırarak pürüzsüz, sıkı ve düzgün bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Çoğu hasta süreç boyunca deri iyileşmeye ve zarar gören sağlıklı hücrelerce yenilendikçe olumlu sonuçları görürler.

Lazer yöntemi, çok geniş bir alana uygulanmadığı takdirde çoğu zaman lokal anestezi altında, herhangi bir kanama, morarma olmaksızın yapılan genellikle tek seans yeterli olan bir yöntemdir. Uygulama esnasında herhangi bir kesi izi, şekil bozukluğu gibi durumlar olmayacağı gibi klasik yöntemle yapılan liposuction ameliyatı sonucu oluşmuş şekil bozukluklarını da düzeltebilecek özelliktedir. Cerrahi işlemlerdeki gibi kişiyi iş ve sosyal hayatından alıkoyacak bir iyileşme süreci yoktur. Uzun süreli bandaj, korse kullanımı gibi sınırlayıcı durumlar da olmadığı için hastalar tarafından da son derece pratik bulunmaktadır. Lazer yöntemi ile vücudun hemen hemen her bölgesinde yağ alma işlemi yapılabilir. Bel, göbek, basen, kalça, iç bacak, dizlerin iç kısmı, genital bölge ön kısmı, çene altı-gıdı bölgesi, yanaklar, erkeklerde jinekomasti de denilen meme bölgesi yağlanmalarında, klasik liposuction ameliyatı sonrası oluşmuş şekil bozukluklarında konturu düzeltme amaçlı güvenle kullanılabilmektedir. Ayrıca kalça, baldır ve vücudun diğer bölgelerinden yağ almak için de uygulanabilir. Klasik liposuction işlemine göre en büyük avantajlarından biri de cilt altı dokuyu da ısıttığı için cilt sarkması, gevşemesi olan bölgelerde de sıkılaşma sağlamasıdır. Dolayısı ile bu uygulama sonrasında boşalan yağ dokusundan dolayı ciltte sarkma ve gevşeme gibi durumlar da olmamaktadır. Bu uygulama deri üzerinde çok küçük bir delik açılmasını gerektirdiği için, açılan delikler bir kaç hafta içinde görünmez olurlar.

Lazer liposuction ameliyatı bölgeye göre değişmekle birlikte, birkaç bölgeye yapılan uygulamalar 45- 60 dakika arası sürer. Hasta işlem esnasında herhangi bir acı hissi yaşamaz. Uygulama sonrası bölgede incelme hemen hissedilse de tam sonuç 1,5-2 ay arasında oluşur. Uygulama sonrası kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur. Hemen işine, sosyal hayatına dönebilir. Ağrı kesici kullanmasını gerektirecek şiddette ağrı da pek rastlanan bir durum değildir.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Klasik liposuction işlemine göre lazer liposuction daha risksizdir. Lazer liposuction sırasında deri üzerinde açılan delikler o kadar küçüktür ki genellikle operasyon sonrası dikişe bile gerek kalmaz. Kanama çok azdır. Bundan dolayı iyileşme çok hızlı olup, çok kısa zamanda düzelme görülür. Lazer liposuction ameliyatı geçirdikten sonra ertesi gün işe bile gidebilirsiniz. Ameliyatın nasıl yapıldığını görmek için tıklayınız.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...