Randevu Hattı: (212) 351 47 00

Tıbbi Komplikasyonlar

İnfeksiyon yani mikrop kapma riski bütün ameliyatlarda olduğu gibi, liposuction için de geçerlidir. Ameliyatın, hastane ortamında ve steril ameliyathane koşullarında yapılması, ameliyat esnasında ve takip eden dönemde antibiotik kullanımı ile infeksiyon riski en aza indirgenir. Her şeye rağmen yine de infeksiyon olursa daha kuvvetli bir antibiotik tedavisi ile infeksiyon giderilir.

Ameliyat sırasında kanüllerin ileri geri hareketleri ile uygulama alanındaki yağlar parçalanırken küçük kan damarları da zedelenir. Bölünen yağlardan minik bir yağ taneciğinin zedelenen damar içine kaçıp kana karışmasına yağ embolisi denir. Çoğu liposuction ameliyatında varlığı hissedilmeyecek ve özel tedavi gerektirmeyecek kadar hafif embolilerin olması muhtemeldir. Vaser liposuction ve lazer liposuction uygulamasında yağ dokusunu eritilir, dokularda mekanik hasar oluşturmadığından dolayı damarlar sağlam kalır. Bu nedenle vaser liposuction ve lazer liposuction işleminde yağ embolisi riski yoktur.

Liposuction ile aşırı yüksek miktarlarda yağ alındığı takdirde, komplikasyon ve yan etki olarak sıvı elektrolit dengesi bozukluğu, kan kaybı, şok gibi durumlar gelişebilir. Liposuction ile alınan yağ miktarı güvenli sınırlar içinde olduğunda benzer sorunlarla karşılaşma ihtimali yoktur. Alınan yağ miktarı vücut ağırlığının %5-6’sının üzerine çıkmadıkça güvenli sınırlar içindedir. Alınan yağ miktarı bu oranı aşarsa risk de artar.

Görsel komplikasyonlar

Simetri problemleri olabilir. Mesela vücudun sağ ve sol yanlarından çıkarılan yağ miktarlarında yanılgılar olabilir, ya da önceden sağ taraf ve sol taraf arasında farklılık olabilir, operasyon anında bu farklılık yüzde yüz eşitlenemeyebilir. Deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında bu tip problemler oluşmaz.

Cilt yüzeyinde düzensizlikler olabilir, pürüzlü bir görünüm meydana gelebilir. Örneğin işlem sırasında kalın bir kanül kullanılmışsa ve yağlar deriye çok yakın mesafeden alınmışsa kanülün içeride açtığı tüneller cilt yüzeyine yansıyabilir, ince ince girintili çıkıntılı bir görünüm oluşturabilir. Başka bir ifadeyle yine bir bölgeden alınan yağın ölçüsü kaçırılırsa, o bölge etrafına göre hafifçe çukur görünebilir. Bu şekilde yüzey düzensizlikleri oluşmuşsa eğer, bunu düzeltmek için ikinci bir girişim gerekir. Ancak bu gibi yüzey düzensizliklerinin düzeltilmesi gerçekten zor ve sıkıntılıdır, başarı şansı da çoğu zaman %100 olmayabilir. Yağlar, ince kanüller kullanılarak, deri yüzeyinden daha derin plandan alındığı takdirde ya da ileri teknolojili liposuction yöntemleri uygulandığında deri yüzeyinde düzensizlikler oluşmaz.

Bazen yağ alınan bölgelerde deri yüzeyinde hafif renk koyulaşması göze çarpabilir. Bu durum yaz aylarında uygulanan liposuction ameliyatlarında, yağların alındığı bölgenin güneş ışınlarına direkt maruz kalmasından dolayıdır. Yaz aylarında yapılan liposuction işleminden sonra renk koyulaşmasını engellemek için, koruyucu etkisi en yüksek güneş kremlerinin kullanılması kesinlikle şarttır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir