Randevu Hattı: (212) 351 47 00

liposuction için uygun adaylarLiposuction ameliyatının bir kilo verme ya da zayıflama yöntemi olmadığını, vücut hatlarını şekillendirmek için uygulandığını bir kez daha anımsayalım.

Liposuction ameliyatı için temel şart, kişinin sağlıklı olmasıdır. Eğer bir kişinin genel sağlık durumunda bir problem varsa, liposuction da dahil olmak üzere herhangi bir estetik ameliyat yapmak doğru olmaz.

Liposuction, vücut şekillendirmek için uygulanır, zayıflama yöntemi değildir!

Vücutlarında fazlalık yağ birikimi olup da şişmanlık problemi olmayanlar için liposuction ile yağ alma uygulaması yerinde bir tercihtir. Bu gibi yağ fazlalıklarından kurtulmak için liposuction en uygun çözüm yoludur. “Aşırı kilo aldım, birazcık zayıflamaya ihtiyacım var” diye düşünen bir kişi ideal bir aday değildir. Çünkü yağ alma işlemi, vücut hatlarını düzelterek vücudu yeniden şekillendirmek için uygulanır. Olması gereken kilosu normal veya normalden hafifçe fazlalığı olan, sadece vücudun belirli kısımlarında diğer bölgelere göre daha çok yağ birikimi olan adaylar uygun görülür. Bilhassa kadınlarda spor, diyet ve çeşitli rejimlere rağmen hiçbir şekilde eritilemeyen inatçı yağ fazlalıkları karın, bel, basen, kalça ve uyluk bölgelerinde meydana gelir. Erkeklerde ise genellikle bel çevresi, göbek ve göğüs bölgesinde ortaya çıkar. Ameliyatta hedef, bu bölgeleri inceltip, vücut ile daha uyumlu bir görünüm kazanmasını sağlamaktır.

Şişmanlık tedavisi için liposuction uygulanmaz !

Liposuction ameliyatını düşünenlerin psikolojik durumu da ayrıca dikkate alınması gerekir. Liposuction işleminin ardından vücuttaki tüm yağların kaybolacağına yönelik inanç ve beklentiler bütünüyle yanlış ve gerçek dışıdır. Bu bir kilo verme operasyonu değildir. Bütün vücudunuzun zayıflayacağını, 1-2 beden inceleceğinizi umut ediyorsanız, bu operasyon sizin için bir düş kırıklığı olabilir. Ben böyle istekleri olan hastaların ameliyatını yapmaktan kaçınırım, çünkü bu beklentilere sahip kişiler, yapılan işin sonucundan genellikle tatmin olmazlar. Bundan dolayı, ne istediğini bilen, gerçek ile uyumlu beklentileri olan ve bu bilince sahip kişiler uygundurlar.

Şimdiye kadar tümüyle liposuction ile yağ aldırma operasyonunun şişmanlık problemi olan kişiler için uygun olmadığını, fazlalık kilolardan kurtulma maksadıyla yapılmadığını üstüne basa basa dile getirdim. Bu aşamaya gelince özel bir durumdan da söz etmek gerekir. Oldukça kilo fazlalığı olan şişman hastalar da özel şartlarda liposuction ameliyatından fayda görebilir. Şişman hastaların arzusu incecik olmaktan ziyade, istedikleri gibi hareket edebilmeye, toplumsal yaşantılarında kendilerini daha rahat hissetme gereksinimine yönelik ise, kişinin hareketlerin kısıtlayan fazlalıkları azaltarak ve kişiyi rahatlatmak amaçlanabilir. Bu şartlar altında şişmanlık problemi olan kişilere de sınırlı bir şekilde liposuction uygulayarak hayat standardını yükseltme imkanı vardır.

Liposuction için cildin elastikiyeti önemli !

Liposuction için uygun aday olma kriterlerinden biri de derinin özellikleridir. İlerleyen yaşla beraber deri elastikiyetini yitirir. Deri altındaki yağlar alındığında üzerindeki deri doğal olarak gevşeyerek daha bollaşma yapar. Derinin elastiki yapısı sebebiyle ameliyattan bir süre sonra toparlanması, kendi içinde çekerek gerginleşmesi, yeni haline uyuşması gerekir. Derinin toparlaması, 45 yaşın üzerindeki kişilerde, deri esnekliğini, elastikiyetini kaybettiği ya da kaybetmeye başladığından ötürü çok zor olabilir hatta olmayabilir. Güzel bir netice için derinin sıkı ve diri olması çok önemlidir. Bu durumda derinin kendini toparlaması oldukça rahat olur. Deri gevşek ise elastikiyetini yitirmişse, sorun teşkil edecek bir deri ise farklı teknikler uygulamak daha akılcıdır. Mesela, birden çok doğum yaptıktan sonra karın bölgesinde yumuşamayla beraber yağ fazlalığı olan bir kişi için liposuction uygulamak doğru bir tercih olmaz. Bunun gibi bir karındaki yağlar alınırsa, içerideki yağlar boşalacağı için karın derisi daha da gevşeyip sarkar. Bu gibi durumlarda doğru ameliyat tercihi olarak karın germe ameliyatı yapılması uygun olur. Benzer durum, kollardaki yağlar için de geçerlidir.

Liposuction için ideal adaylar

  • Genel sağlık durumu iyi olan kişiler
  • Kilo fazlalığı olmayıp şişman olmayan kişiler
  • Cilt esnekliği normal olup, yaşı ileri olmayan kişiler
  • Beklentileri gerçeğe uyumlu, kilo verme gayesi olmayan kişiler

Liposuction için uygun olmayan adaylar

  • Ameliyat olmasına sakınca oluşturacak ciddi bir hastalığı bulunanlar
  • Zayıflama arayışında olan şişman kişiler
  • Yaşlanma ve yıpranmaya bağlı yağ fazlalığı olan bölgelerde cilt elastikiyeti kaybolmuş kişiler
  • Ameliyatın kazandıracaklarının ilerisinde istekleri olan kişiler

Liposuction için uygun hasta seçilip, uygun teknik uygulandığında elde edilecek sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir