Randevu Hattı: (212) 351 47 00

Yağ aldırma ameliyatı öncesi hazırlıklar nelerdir?

Birtakım ilaçlar anestezi ile etkileşebilir ya da yan etkisi liposuction ile meydana çıkabilir. İçtiğiniz bütün ilaçları muhakkak ameliyatı yapacak doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve türevi ilaçların yaklaşık bir hafta kadar önce bırakılması gerekir. Yara iyileşmesini sigara olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakın ve ameliyatın ardından da mümkünse içmeyin. Ameliyat öncesinde boğaz ağrısı, soğuk algınlığı hissederseniz bu durumu doktorunuza bildirin. Bayan hastaların, ameliyatın adet dönemlerine gelmemesine dikkat etmesi gerekir. Ameliyat günü rahat giysiler ile hastaneye gelin. Yüzük, bilezik, kolye, küpe gibi takılarınızı evde bırakın. Makyaj yapmayın. Ameliyat öncesi gece çok sıcak olmayan ılık suyla banyo yapın, ameliyata gelirken saçınıza spreyi, jöle vs. kullanmayın. Şayet ameliyat sabah saatlerinde ise gece saat 24:00 ten sonra, ameliyat vaktine kadar hiçbir şey yiyip içmeyin. Eğer öğleden sonra ise ameliyat öncesi 6 saatlik açlık zamanı düşünülerek ağır olmayan bir kahvaltı yapılabilir. Laboratuar, kan testleri ve görüntüleme için lazım olacak tetkiklerin yapılması, anestezi doktorunuzun sizi kontrolden geçirmesi için ameliyat saatinden 1-2 saat önce hastanede olunması gerekir. Ameliyattan sonra size yardımcı olabilecek bir refakatçiye de gerek duyacaksınız.

Yağ aldırma ameliyatı olacağınız gün hastaneye geldiğinizde odanıza alınırsınız ve yerleşirsiniz. İlgili hemşire dosyanızı hazır edip, kan tetkikleri için sizden kan alır. Testler neticelendiğinde sorun teşkil eden herhangi bir durum yoksa ameliyata hazır sayılırsınız. En son olarak vücudunuz da yağların alınacağı yerler işaretlenir, ameliyat kesilerinin nerelerden yapılmasını gerektiğini, yağların nerelerden alınacağını belirten bir çizim yapılır. Çizim işinin ardından heyecanınızın dindirmek için daha odanızdayken size yatıştırıcı bir ilaç verilir. Bu ilacı aldıktan 3 dakika kadar kısa bir zaman sonra kendinizden geçersiniz ve o dakikadan itibaren odanızdan çıkışınızı dahi hatırlamazsınız.

Liposuction ile yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

liposuction ameliyatıLiposuction uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Belirli bir alanda dar bir bölgeye uygulanacaksa, lokal anestezi yeterli olur, fazla miktarda yağın alınacağı geniş bölgelere uygulanacak ise genel anestezi tercih edilir.

Ameliyathaneye girilip son hazırlıkların yapılmasının ardından size uygun görülen anestezi uygulanır ve operasyon başlar. İlk önce yağların alınacağı yerlere serum fizyolojik içerisinde kanama miktarını azaltan adrenalin ve lokal anestezik bulunan solüsyon enjekte edilir. Enjekte edilen bu sıvıya tumescent solüsyonu denir. Bazı cerrahlar tarafından ıslak teknik olarak adlandırılan işlem budur. Bu solüsyon enjeksiyonu uygulanmadan yapılan liposuction işlemine de kuru teknik adı verilir. Islak teknik, yani tumescent solüsyonu enjekte etmek o kadar yaygın hale gelmiştir ki, kuru teknik artık neredeyse terk edilmiştir. Tumescent solüsyonu enjekte edildiğinde o alandaki yağlar daha serbest hale gelerek daha rahat emilir, solüsyonun içindeki adrenalin sayesinde işlem esnasındaki kanama belirgin biçimde azalır, içindeki lokal anestezik ilaçlar da ameliyat sonrasında hissedeceğiniz ağrıyı keser.

Liposuction ile yağ aldırma işlemi uygulanacak yerlere yakın olan noktalardan, tercihen derinin katlantı çizgileri üzerinden ya da mayo, bikini içinde kalan bölgelerden 3-4 mm deri kesilip delikler açılır. Açılmış olan bu deliklerden kanüller sokulur. Kanüller, ileri geri hareketlerle, yağlar ince ince parçalara ayrılır, kopmuş olan yağ tanecikleri de kanülün bağlı olduğu vakum cihazı ile dışarı çekilir. İnce kanüllerin kullanılması, yağların alınacağı bölgede bulunan ince damarları daha az tahrip eder, böylelikle kanama miktarı da daha az olur. Bu teknik ile, dokularda hasar daha az olacağı için, morluklar da daha az olur. Kalın kanüller kullanıldığında ise, doku tahribatı daha fazla olur, bunun yanı sıra kanüllerin deri altında geçtiği yerlerde girip çıkması ile oluşan kalın tünellerden dolayı deri üzerinden algılanabilen çöküntü, çıkıntılar, pürüzler, çukurluklar oluşabilir. Bu durum kalın kanül kullanmanın bir dezavantajıdır. Bu yüzden ince kanüllerin kullanılması, süreyi uzatabilir, ancak daha kaliteli bir sonuç alınır. Liposuction kanüllerinin dışta kalan ağızları, enjektör ya da aspiratör sistemine bağlıdır. Her iki sistem de vakum yapması için kullanılır. Enjektör sık kullanılan bir yöntem değildir, doldukça boşaltmak gerekir. Uğraştırıcı ve zahmetli olduğu için pratik sayılmaz. Enjektör ile alınan yağlar, enjektörün içerisinde toplandığı için, bu yağlardan vücudun başka noktalarında dolgu olarak yararlanılabilir. Bu imkandan dolayı, vücudun diğer bölgelerine yağ enjeksiyonu ile dolgu işlemi planlanan hastalarda enjektör sistemi kullanılır.

Kaç kilo yağ çıkar?

Liposuction ile alınan yağ miktarı, kendi vücut ağırlığınızın %5-6’sına kadar güvenli sınır içindedir. Başka bir deyişle 70 kg ağırlığındaki bir hastada 4 litreye yakın yağ alınabilir ve riskli sayılmaz, ancak bu limit aşıldığında vücudun sıvı elektrolit dengesinde, kan seviyesinde, yağ metabolizmasında bozulmalara neden olabilir. Ameliyatının ne kadar süreceği alınacak yağların miktarıyla ilişkilidir. Örnek olarak çene altından 20 mililitre gibi küçük bir miktarda yağ aldırma ameliyatı 10-15 dakika sürebilirken, bacak, kalça ve basenlerden toplam 3-4 litre yağ almak 3-4 saatlik bir zaman alabilir. İşlem sonlandığında yağ alınan alanları kapsayacak biçimde ya korse giydirilir, ya da elastik bandaj uygulanır.

Ayıldığınızda kendinizi odanızda bulursunuz. O sırada ağrı, acı hissetmezsiniz, hafif bir uykunun ağırlığı vardır. Birkaç saat geçmesinden sonra tam olarak kendinize gelirsiniz. Kendinizi iyi hissediyorsanız ayağa kalkabilirsiniz, yürüyebilirsiniz. Yine birkaç saati takiben sulu besinlerle açlığınız giderebilirsiniz. Ameliyatınızda lokal anestezi uygulanmış ise zaten geniş bölgelere uygulanmamıştır ve alınan yağ miktarı da fazla değildir. Bu yüzden aynı gün evinize gidebilirsiniz. Ameliyat genel anesteziyle yapılmışsa o geceyi hastanede geçirmeniz daha doğrudur.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir