Randevu Hattı: (212) 351 47 00

Klasik liposuction teknikleri

Liposuction yapılacak yerin yakınlarından bir noktadan, deri 3-4 mm kesilir. Bu kesinin içinden 2, 3 ya da 4 mm gibi farklı kalınlıkları olabilen kanül adını verdiğimiz borular sokulur. Kanülün dışarıdaki ucu ise vakum yapan bir aspiratör aletine bağlıdır. İçeri sokulan kanül, ileri geri hareket ettirilerek, kanülün ucu ile yağ dokusu küçük küçük parçalanır, parçalanmış olan yağ parçacıkları, kanülün ucunda bağlı olan aspiratör ile vakum yapılarak dışarı çekilir.

Enjektörlü liposuction

Klasik liposuction ile yağ alma tekniği ile aradaki tek bir fark, kullanılan kanüllerin ucu, aspiratör aygıtı yerine büyük bir enjektöre bağlıdır. Bu metotta içi boş enjektörler ile vakum uygulanır. Alınan yağlar, enjektörün içinde toplandığından bu yağlar, başka yerlere dolgu yapmaya yönelik olarak da kullanılabilir. Enjektörle yapmak, aspiratör cihazıyla yapmaya göre daha güç, daha zahmetlidir. Bundan dolayı, enjektörle yapılan ameliyatlar çoğu zaman, çıkarılan yağlardan dolgu yapılması gereken hastalarda uygulanır.

Ultrasonik liposuction

Bu yöntem, 1990 lı yıllarda çok popüler oldu, o dönemde tüm liposuction adaylarını peşinde sürükledi. Fakat uzun vadeli yapılan takipler sonucunda, bu teknikte ultrasonik enerjinin ciltte hasar oluşturduğu farkedilmeye başlayınca, bu yöntemi uygulamaktan yavaş yavaş vaz geçildi. Gerek klasik liposuction ile, gerekse ultrasonik liposuction ile alınan sonuçlar aynı olduğu için, klasik liposuction tekniğine tekrardan dönüş oldu. Günümüzde ultrasonik liposuction neredeyse hiç uygulanmıyor.

Vibroliposuction

Klasik liposuction tekniğinde, kanülün ileri geri eylemini cerrahın kol hareketleri sağlarken, vibroliposuction tekniğinde, kanülün ileri geri eylemini kanülün sap kısmına yerleştirilen bir motor sağlar.

Liposuction nerelere uygulanır?

Liposuction işlemi vücut üzerinde, yağ fazlalıkları olan herhangi bir bölgeye yapılabilir. Genellikle uygulanan bölgeler, erkeklerde göğüs, göbek, çene altı ve bel bölgesi, kadınlarda popo, kalça, bel, uyluk, kolların üst kısmı, sırt, karın, basen ve dizlerin iç yüzü, çene altıdır.

Liposuction sonuçları kalıcı mıdır?

Bölgesel yağ fazlalıkları, sabırla uygulanan diyet kürlerine, egzersizlere, karşın hiçbir şekilde kurtulması mümkün olmayan inatçı yağlardır. Hakikaten her türlü gayrete karşı inatla yok olmazlar. Bölgesel yağ birikimlerinden kurtulmanın kalıcı, kesin ve tek yolu ise liposuction ile yağ aldırma operasyonudur. Kalıcı ve kesindir, çünkü vücuttaki yağ hücrelerinin çoğalabilme niteliği yoktur, bundan dolayı yağlar alındıktan sonra, bu bölgelerde yeniden yağlar birikmez. Kilo alındığında yağ hücrelerinin sayısı artmaz, yalnızca hücre içinde depo ettikleri yağ içeriği fazlalaşır. Liposuction ile yağ hücreleri alındığında, hücrelerin sayısı azalır, daha sonradan kilo alınsa da o bölgedeki yağ hücrelerinin sayısı aynı kalacaktır, sadece hücrelerin hacimlerinde bir artış gözlenir. Yağlar ameliyat ile alındıktan sonra kilo aldığınızda, vücudun bütününde bir yağ birikimi olur. Bu şekilde kilo alımından, yağların alındığı yerler de kendi payına düştüğü kadar etkilenir, aynı bölgelerde yeniden eskisi gibi bir birikim olmaz. Bu yüzden liposuction sonrası alınan sonuçlar tamamen kalıcıdır.

Liposuction ameliyat fiyatları için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir